Domů > Hardware, Multimédia > Stavba HTPC

Stavba HTPC

HTPCV minulém příspěvku jsem zmínil tristní situaci na našem trhu multimediálních center a moje odhodlání řešit vzniklou situaci stavbou HTPC.

Celé zařízení bude sloužit převážně mým rodičům a vzhledem k absenci externích reproduktorů v cílové místnosti od něj očekávám následující.

 1. Velikost klasických stolních přehrávačů.
 2. Malá spotřeba.
 3. Snadné plánování nahrávaní DVB-T.
 4. Síťové připojení pro stáhnutí nahraných pořadů do počítače.
 5. Přehrávání rozličných videoformátů včetně titulků.
 6. Přehrávání DVD médií.
 7. Podpora dálkového ovládání.
 8. Snadná rozšiřitelnost.
 9. Žádný software od jisté nejmenované Redmondské firmy.
 10. Přehrávání hudebních souborů je nepodstatné, nemáme žádnou reprosoustavu

Po dlouhém hledání a sbírání všech potřebných informací na Internetu jsem se rozhoupal a před letošními Vánoci koupil potřebný hardware a jal se celou akci realizovat.

Velmi mě zaujal příspěvek na blogu Milana Knížka, jenž mě velmi ovlivnil v mém počínání.

Použitý hardware

Skříň Thermaltake RSI H Series – SD100 – VK81221N2E
Nádherné skříň vhodná pro HTPC, samozřejmostí je formát mini-ITX. Je zhotovena z japonské SECC oceli.
Základní deska Zotac ION ITX-A-E
Srdce budovaného stroje o velikosti mini-ITX, založena na čipsetu NVIDIA ION™, obsahující integrovaný procesor Intel Atom N330 dual-core. Tyto procesory jsou nízkoenergetické a zvláště ocenitelné je externí 90W napájení, které nám pomůže zajistit malou spotřebu díky efektivnímu zdroji. Zároveň se tak eliminuje teplota ve skříni. Velmi důležitá je bezchybná implementace ACPI, což tato deska splňuje.
Operační paměť 2GB DDR2 800MHz PC6400 CL5 KINGSTON BOX
Vybraná deska podporuje pouze DDR2 paměti. Zde není třeba dlouho přemýšlet, pro náš dedikovaný stroj stačí bohatě 2GB RAM nehledě na časování a frekvenci
Pevný disk SAMSUNG SpinPoint EcoGreen F2 – HD103SI
Terabajtový SATA II pevný disk s 32MB cache a sníženými otáčky. Vhodný zejména pro zařízení vyžadující malou spotřebu a nevelký výkon. Ideální věc pro HTPC. Zde musím varovat před obdobným produktem firmy Western Digital a její řadou Green Power. Tyto disky začaly na Linuxových strojích odcházet zhruba po roce díky usínání po 8 vteřinách nečinnosti. Windowsové stroje nebyly nijak ovlivněny díky špatně napsané cache a neustálému čtení a zapisovaní na disk. Pokud o tomto disku někdo uvažuje, je nutné zjistit jestli byl vydán nový firmware a problém vyřešen.
DVB-T tuner Genius TVGo DVB-T03
Vybraná deska nemá žádné PCI sloty, čili tuner musí být připojený přes USB. Zde opět selhává náš tuzemský trh. Vybrání tuneru byl snad ten největší oříšek. V současné době se používají prakticky pouze dva čipy, DiBcom a Afatech. Revize nezmiňuji. Obecně lze řící že první jmenované jsou naprosto bez problému, ale v současné době na našem trhu tunery je obsahující se prakticky nedají sehnat. Na druhou stranu čipy Afatech obsahuje snad jakýkoli u nás prodávaný tuner a jejich Linuxová podpora je diskutabilní.
Dálkové ovládání FRACTAL Shape HTPC remote control
Po tuneru, další část do které jsem šel naslepo. Zatímco u tuneru lze dohledat informaci, že by měl v Linuxu fungovat, o tomto zařízení jsem nenašel ani zmínku.
Optická mechanika jakákoli Slim ODD
Zatím jsem nekupoval, čekal jsem až jak dopadne stavba celého zařízení. Přehrávání DVD už je jen třešinka na dortu z hlediska konfigurace.
Operační systém Mythbuntu
Linuxová distribuce Ubuntu přizpůsobená pro HTPC. Stěžejním software je MythTV. Volím třiceti dva bitovou distribuci.

Sestavení hardware

Celková pořizovací cena se pohybovala kolem 10000 korun, což je velmi příznivé. Pokud použijete stejný hardware jako já, tak vězte že záhy narazíte na jeden podstatný problém. Zjistíte, že napájecí SATA kabel je krátký a disk připevněný do výše uvedené skříně s ním nepřipojíte. Stačí si koupit prodlužku v ceně cca 60 Kč. Dobrodruřné je ovšem ji sehnat, pokud nebydlíte v Praze, Ostravě či Brně.

Dále doporučuji vyhodit ze skříně 120W zdroj. Skříň je opravdu malá a každý kousek místa se hodí. Také se usnadní chlazení. Budete ovšem muset něčím zaslepit dvě hezké vkusné díry vzniklé na zadní straně. Na chalupě mám připravený hliníkový plech a než se tam dostanu, použil jsem zavařovací víčko.

Chlazení by teoreticky mohlo být zcela pasivní. K desce je dodáván větráček na mohutný pasiv pro případ potřeby a skříň přichází také s jedním větrákem. Zatím mám zapojeny oba dva. Skříňový větrák je slyšet a je potřeba ho nahradit něčím tišším. Po svátcích vyzkouším zcela pasivní řešení.

Příznivce WiFi bude zajímat nestabilita, na kterou narazil nejen Milan Knížek. Bezdrát nepoužívám, ale napadlo mě jestli to nemůže být způsobeno bezdrátovou klávesnicí operující v pásmu 2,4GHz. Takovou jsem měl právě po dobu instalace zapůjčenou.

BIOS

Nastavení BIOSu zde nebudu rozebírat. Snad jen podotknu, že zařízení nebude nikdy vypnuté, ale uspané v S3 režimu, často označovaném jako Suspend to RAM. Proto věnujte zvláštní důraz na nastavení ACPI a APM položek. Pro jistotu ještě upozorním, že položka RTC wakeup umožňující probouzení počítače ve stanovený čas se nechá vypnutá. Ta bude zapínána z operačního systému v případě naplánovaného nahrávání z DVB-T.

Spotřeba v uspaném S3 stavu bude srovnatelná s plně vypnutým počítačem, jelikož je napájena pouze operační paměť, ostatní hardware je v D3 stavu, čili vypnutý. Skutečnou hodnotu mojí uspané sestavy vám neprozradím, neboť můj wattmetr pracuje od 5W.

V BIOSu se také dájí nastavit vlastnosti zvukového zařízení. Pod položkou Codec se dají nastavit volby Internal, External a jejich kombinace. V mém případě jsem nastavil pouze interní kodek, zajišťující pouze jedno výstupní zařízení v systému a to konkrétně pro HDMI. Pokud potřebujete zvuk přes optiku nebo audio výstupy, musíte použít externí kodek. Díky jednomu výstupnímu zařízení nebudete muset řešit na jaké zařízení alsa vrstvy posílat zvuková data.

htpc@htpc:~$ aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 3: NVIDIA HDMI [NVIDIA HDMI]
 Subdevices: 1/1
 Subdevice #0: subdevice #0
htpc@htpc:~$

Instalace Mythbuntu

Instalace Mythbuntu distribuce, v době mé instalace 9.10 Karmic Koala, je bezproblémová. Nezapomeňte, že velmi důležitý je adresář /var, kde je logicky uložená databáze i data získaná během provozování MythTV. Doporučuji vyhradit si zvláštní oddíl, který bude připojován do /var. Usnadníte si život při případné reinstalaci. Ostatně, pokud nejste zběhlí uživatelé Unix-like systémů, tohle je běžné. Minimálně byste si měli navyknout mít zvláštní oddíly ještě pro /home, /boot a swap. Ale nechme tyto samozřejmosti stranou.

Po instalaci budete automaticky dotázáni na pár nastavení MythTV, který se skládá ze dvou částí, neinteraktivního backendu a interaktivního GUI frontendu. Pro klasické HTPC se musí zvolit běh obou částí na jednom stroji, samozřejmostí je automatické přihlašování.

DVB-T tuner

Po skončení instalace je dobré zprovoznit tuner. Pro můj Genius TVGo DVB-T03 to znamenalo mít jádro 2.6.31, což je standardní záležitostí Karmicu. Dále bylo nutné opatřit si poslední dostupný firmware pro Afatech AF9015 a umístit jej do /lib/firmware. Toť vše, pak už jen stačí připojit tuner a vyzkoušet jeho funkčnost. Upozorňuji že IR přijímač se mi nepodařilo zprovoznit, zkoušel jsem nastavit všechny dostupné hodnoty parametru remote, které jsem našel ve zdrojáku af9015.c linuxového jádra. Neměl jsem potřebu ani čas se tím dál zaobírat, protože hodlám použít jiné dálkové ovládání s vysílačem.

K otestování tuneru používám distribuční balík dvb-appsme-tv. Nejprve je nutné si vytvořit soubor obsahující informace o multiplexech a umístit ho do /usr/share/dvb/dvb-t/cz-Usti. Mě zajímají pouze ty pocházející z vysílače Buková hora.

# DVB-T: Transmitter: Bukova hora (Usti n. L., Czech Republic)
# T freq bw fec_hi fec_lo mod transmission-mode guard-interval hierarchy

# Multiplex 1
T 570000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/4 NONE

# Multiplex 2
T 770000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/4 NONE

# Multiplex 3
T 746000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/4 NONE

Distribuce přichází s konfiguračními soubory pro omezené množství českých vysílačů. Vždy si zkontrolujte, zda obsahuje aktuální data, jinak se dostanete do problémů. Všechna data jsou veřejně k dispozici, díky čemuž se mi podařilo vytvořit Ústeckou konfiguraci.

Dále stačí zkusit vyhledat dostupné programy a uložit si je. Budou se hodit i pro backend MythTV.

scan /usr/share/dvb/dvb-t/cz-Usti | tee ~/channels.conf

Po nalezení všech kanálů doporučuji pomocí aplikace me-tv vyhledané programy načíst a zkusit pustit televizi. Obraz by měl být při dobrém signálu plynulý a neměl by se rozpadat.

MythTV backend

Následuje konfigurace MythTV backendu, kterou můžete vyvolat přes menu Xfce. Postupujte po jednotlivých krocích. Položek včetně nastavení ve frontendu jsou tuny. Doporučuji vyhledat si je v dokumentaci pokud nerozumíte stručnému popisu a nebo je nechat přednastavené. V základním nastavení backendu se dá zvolit, zda bude tuner trvale uzamčen backendem od jeho startu, nebo pouze na vyžádání. Z mých zkušeností plyne, že můj tuner musí být trvale uzamčen, jinak časem selžou jak drivery, tak samotný hardware a pomůže jen vypnutí celého stroje. Na restart zapomeňte. Dále je také dobré vypnout detekci reklam po skončení nahrávání, jinak se po nahrávání naplánuje jako úloha. Nevím, zda to v našich končinách funguje, algoritmů je k dispozici hned několik, ale každopádně je to strojově náročná věc, kterou nepotřebuji.

V backendu krom tunerů musíte nastavit zdroj doprovodných dat. V České republice se nás týká pouze volba EIT (EPG). Ostatní nabízené internetové služby se nás bohužel netýkají. Ale i tak to plně postačuje. K dispozici bude programový průvodce na 8 dní dopředu. Zdroj se následně musí svázat s tunerem. Nyní již můžeme vyhledat dostupné kanály. Je zde hned několik možností. Nejprve jsem volil import vyhledaných stanic z dříve vygenerovaného channels.conf. To sice fungovalo bez problémů, ale nenačítaly se žádná EPG data. Po dlouhém hledání na internetu jsem zjistil, že je to bug, který se táhne v MythTV jako smrad. Řešením je zadaní transportů (multiplexů) ručně, všechny potřebné hodnoty obsahuje soubor cz-Usti, který jsem dříve vytvořil. Pak je nutné v uvedených transportech vyhledat všechny dostupné programy. Na konec si můžete jednotlivé stanice libovolně přejmenovat a přečíslovat, přiřadit ikony a různě ponastavit.

Po ukončení konfigurace backendu se musí spustit aplikace mythfilldatabase, která mimo jiné také stáhne EPG data a uloží je do databáze.

Do konfigurace backendu se musíme kouknout na úplný konec ještě jednou a to když budeme nastavovat uspávání HTPC.

MythTV frontend

Nyní si můžete spustit frontend a vyzkoušet zda máte dostupná data z EPG a funguje televize. Doporučuji rovněž navštívit konfiguraci frontendu a nastavit si věci dle vašich preferencí. Osobně pro přehrávání externích videí používám mplayer, který si bude muset doinstalovat společně s podporou VDPAU. Používání VDPAU se nevyhnete, jinak si nepřehrajete FUll HD 1080p videa.

 -- Obecné nastavení přehrávání --
mplayer -ao alsa:device=hdmi -fs -vo vdpau -channels 2

 -- Nastavení pro MKV kontejner s H.264 --
mplayer -ao alsa:device=hdmi -fs -vo vdpau -vc ffh264vdpau -channels 2

Samozřejmě by bylo vhodné přesunout všechny volby do příslušného konfiguračního souboru mplayeru. Všimněte si volby -vc ffh264vdpau, tou donutíme mplayer použít H.264 kodek s podporou VDPAU. Bez něj by počítač používal procesor, který by nestíhal. Takto se zátěž přenese na grafiku, která má dostatečný výkon a procesor na jednom jádře bude zatížen z 35%.

Jedno Full HD video si můžete zdarma stáhnout na stránkách projektu Big Buck BUNNY.

Velmi zajímavá volba je možnost předdefinovat si přesahy při nahrávání pořadů. Při plánování nahrávání pak odpadá ruční modifikace nahrávacího času kvůli prodloužení stopáže pořadu díky reklamním blokům.

Suspend to RAM

Zprovoznění S3 režimu je hotová lahůdka. Úspěšně jsem využil návodu již zmiňovaného Milana Knížka, až na jednu nejproblematičtější věc.

Nejprve je záhodno povolit sudo bez hesla pro uživatele, kterého jste určili pro běh MythTV.

Přidejte následující řádek do /etc/sudoers. Mějte na vědomí, že povolení všech aplikací bez hesla je bezpečnostním rizikem. nicméně moje síťová konfigurace neumožňuje připojení k HTPC z internetu. Pokud jste změnili práva, vraťte je na 440, jinak sudo nebude fungovat.

%mythtv ALL=NOPASSWD: ALL

A teď se dostáváme k největšímu problému. Vzhledem k použitému tuneru s čipem Afatech, S3 režim vždy selže a počítač zamrzne. To se dá vyřešit odstraněním modulů týkající se tohoto čipu. To zní jednoduše, zastavíme mythtv-backend démona, odstraníme jaderné moduly a systém se v pohodě uspí.

Přidejte tedy následující skript do /etc/pm/sleep.d/01_MythTV a nastavte mu práva 755.

#!/bin/sh
PRE=01_MythTV
 
if [ "$1" = "suspend" ]; then
# Log process tree
 echo "!!process tree"
 pstree
echo "!!Stopping MythTV Frontend"
 killall mythfrontend.real
 
# Just log the RTC Alarm
 echo "$PRE: cat /proc/driver/rtc:"
 cat /proc/driver/rtc
 echo "$PRE: Now is `date --rfc-3339=seconds`. Suspending..." | tee -a $LOG
# stop mythtv-backend
 echo "!!Stopping MythTV Backend"
 # Usual service stopping interrupts this script by killing all descendants
  # Can be reproduced by sleep invocation from MythTV backend only
 kill -15 `pidof mythbackend`
 # removing Afatech drivers otherwise sleeping fails
 rmmod dvb_usb_af9015 af9013
fi
 
if [ "$1" = "resume" ]; then
 echo "$PRE: Now is `date --rfc-3339=seconds`. Resuming..." | tee -a $LOG
echo "!!inserting kernel modules"
 modprobe af9013
 modprobe dvb_usb_af9015
echo "!!Restarting MythTV Backend"
 /etc/init.d/mythtv-backend stop
 /etc/init.d/mythtv-backend start
fi

Pokud nahradíte řádek kill -15 `pidof mythbackend` za stop mythtv-backend a zavoláte příkaz pm-suspend, měl by se počítač bez problému uspat a opět po zapnutí probudit.

Problém ovšem nastává pokud se pokusí navodit S3 stav sám backend. Pro všechny procesy spojené s uspáním bude vystupovat jako rodič a při ukončení démona sejme i všechny potomky. Jinými slovy úspávání se přeruší.

Proto je použit příkaz kill, který sundá proces, přičemž dětské procesy získají nového rodiče, proces init. V zápětí se backend znova spustí, pravděpodobně díky upstartu. To je slibné a funkční, pouze v případě, že jsme nepovolili uzamknout tuner hned po spuštění backendu. Backend se sice nastartuje, ale nezamkne tuner a tudíž půjdou jaderné moduly odstranit. V případě Afatechu a jeho nutnosti mít zámek již od startu backendu tato metoda nedeterministicky selhává, podle toho jestli se již stihly odstranit moduly před opětovným startem backendu.

Napadly mě dvě možnosti. Buď při nastavovaní usínání v konfiguraci backendu použít tzv. deferred command pomocí příkazu at a standardního zastavení démona. Nebo zasáhnout do kódu MythTV a zpomalit start o pár sekund. Tuto možnost jsem zvolil. Stáhl si z repositářů zdrojové kódy a upravil
mythtv-0.22.0+fixes22594/programs/mythbackend/main.cpp. Následuje diff, který stačí aplikovat, aplikaci přeložit a nahradit původní binárku. Čas lze určitě minimálně o polovinu ještě snížit.

510a511,512
>   sleep(10);
>

MythWelcome

Pro automatické nahrávání v určený čas potřebujeme probouzet počítač před nahráváním a uspat po jeho skončení. Backend ovšem neumožní uspat počítač pokud je spuštěn frontend. V MythTV se to řeší pomocí procesu MythWelcome, který bude spouštěn po probuzení počítače. Umožňuje vyvolat frontend, jinak ukazuje čas do automatického vypnutí, popřípadě vykonávané a plánované úlohy. Musíme přes menu v Xfce [Relace a Spouštění -> Automatický start aplikace] zrušit spouštění frontendu a přidat mythwelcome.

Po restartu by se měl objevit MythWelcome. Klávesou F11 se dostaneme do konfigurace, kde nastavte následující.

 -- Příkaz pro nastavení času probuzení
echo MW: setting APCI wakeup time to BIOS at $time sec after epoch >> /var/log/mythtv/mythbackend.log
&& echo 0 > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm && echo $time > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm
&& cat /proc/driver/rtc

 -- Formát času pro probuzení
time_t

 -- Příkaz pro restart - probuzení-nvram
(prázdné)

 -- Příkaz pro restart
(prázdné)

 -- Příkaz k vypnutí
echo MW: Shutting down... >> /var/log/mythtv/mythbackend.log && /usr/sbin/pm-suspend

 -- Příkaz pro spuštění Xterm
xfce4-terminal &

 -- Příkaz pro spuštění Frontendu
/usb/bin/mythfrontend

Nyní z hlavní obrazovky MythWelcome lze vyvolat menu klávesou m, a počítač uspat.

MythTV backend

Posledním krokem ke zprovoznění automatického usínání a probouzení je nastavení v backendu, vše se skrývá pod první položkou hlavního menu. Krom vámi definovaných časů pro spouštění před nahráváním, vypínání při nečinnosti, nastavte tyto položky.

 -- Formát času pro probuzení
yyyy-MM-ddThh:mm:ss

 -- Příkaz pro nastavení času probuzení
sudo -H /usr/bin/mythshutdown --setwakeup $time

 -- Přikaz pro vypnutí serveru
sudo -H /usr/bin/mythshutdown --shutdown

 -- Kontrolní příkaz před vypnutím
/usr/local/bin/preshutdown

Sudo příkazy jsou jen wrappery ve skutečnosti volající příkazy, které jsme nastavili při konfiguraci MythWelcome.

Příkaz preshutdown je nepovinný. Je to následující skript, který zabraňuje backendu vypnutí při nečinnosti, když je někdo připojen přes SSH nebo stahuje nahrané pořady přes MythWeb. Opět neopomeňte použít práva 755.

#!/bin/sh
PRE="preshutdown"
 
# Will allow shutdown only if there is:
#  no www connection (mythweb or local browser);
#  no ssh connection;
#  and mythwelcome running.
 
echo "$PRE: Now is `date --rfc-3339=seconds`"
 
# Check if MythTV would shutdown
if mythshutdown --status
# If 0 (true), then we need to do few more checks
then
 if netstat -a | grep "tcp" | grep "www" | grep -q "ESTABLISHED" ; then
 echo "$PRE: exit 1, some active connections to web server. Resetting idle."
 exit 1
 elif netstat -a | grep "tcp" | grep "ssh" | grep -q "ESTABLISHED" ; then
 echo "$PRE: exit 1, active SSH connection exists. Resetting idle."
 exit 1
 elif ps -C "mythwelcome"; then
 echo "$PRE: exit 0, mythwelcome is running and no user logged in. MythTV can be suspended."
 exit 0
 else
 echo "$PRE: exit 1, Unknown reason, resetting idle."
 exit 1
 fi
else
 echo "$PRE: exit 1, mythshutdown --status returned $?, resetting idle."
 exit 1
fi

Dálkové ovládání

Mnou zvolené ovládání nespolupracuje s LIRC. Zařízení se tváří jako klasická klávesnice s myší. MythTV frontend však trpí chybou, kdy špatně rozlišuje klávesy s modifikátory, takže pár tlačítek na dálkovém ovládání nelze použít. Nicméně to vůbec nevadí.

Horší je to s mplayerem, ten si budu muset trochu upravit v kódu, protože klávesy s modifikátory nepodporuje vůbec, ale to je hračka.

Další možnosti

MythTv má k dispozici několik rozšíření, jsou k dispozici v repositářích. Sám používám MythWeb a MythGallery. Galerie je pro fotografickou prezentaci a přes web se dá konfigurovat MythTV, plánovat nahrávání a stahovat nahrané pořady.

Můžete si též snadno nastavit probouzení HTPC po síti. Nemusíte běhat do vedlejšího pokoje, abyste mohli spustit stroj. Nebudu zde popisovat, jedná se o klasickou záležitost. Kdo neví, najde snadno na internetu.

Závěrem vám vřele doporučím příspěvek na blogu Milana Knížka, kde najdete další věci jako je použití více tunerů najednou, nastavení LIRC a jiné.

Zkušenosti

Za necelých 14 dnů používání jsem nezaznamenal sebemenší problém. Zatím to vypadá, že HTPC je plně funkční. Nemám možnost porovnání s Windows řešením, jelikož jsem ho nikde neměl možnost vidět. Z toho co jsem o MythTV zjistil plyne skutečnost, že je psáno pro velmi robustní řešení skládající se z několika strojů s vlastními backendy, možností nahrávání ze satelitních a kabelových tunerů, transkódováním formátů a přehrávání všeho možného i díky možnosti použít externí přehrávače. V neposlední řadě díky unixovému systému máte vše pod kontrolou s naprostou svobodou vlastních úprav včetně rozsáhlé možnosti konfigurace.

Spotřeba v uspaném režimu je mým wattmetrem nezjistitelná, jelikož měří od 5W. Při spuštění je odběr 23W v klidu, při nahrávání spotřeba stoupá na 25W a pro Full HD 1080p video dosáhne až 28W. Oproti starému analogovému rekordéru se spotřebou 45W je to doslova pohádka.

HTPC ze všech stran

Thermaltake RSI H Series – SD100
Thermaltake RSI H Series – SD100
Thermaltake RSI H Series – SD100
Thermaltake RSI H Series – SD100
Thermaltake RSI H Series – SD100
Thermaltake RSI H Series – SD100
Thermaltake RSI H Series – SD100
Thermaltake RSI H Series – SD100
Po vyndaném zdroji vzniknou dvě díry
Po vyndaném zdroji vzniknou dvě díry
Provizorní zaslepení po zdroji
Provizorní zaslepení po zdroji
Větráček se musí vyměnit
Větráček se musí vyměnit
Místo po zdroji zaplní kabely
Místo po zdroji zaplní kabely
Deska je miniaturních rozměrů
Deska je miniaturních rozměrů
FRACTAL Shape HTPC remote control
FRACTAL Shape HTPC remote control

Záložky

 1. SHiNE
  27.12.2009 na 19:07 | #1

  Mike, hahahaha! 😀

 2. 27.12.2009 na 20:48 | #2

  @SHiNE
  How was the reading? It’s whole in Czech. 🙂

 3. 04.01.2010 na 18:42 | #3

  Super. Musime zajit na pivko/nealko 😉 abych se dozvedel vice;)

 4. 05.01.2010 na 21:53 | #4

  @abe
  To bychom mohli … 🙂

 5. jaro
  11.01.2010 na 13:27 | #5

  Pochopil som správne, že ak použijem GYGABITE GT-P8000 PCI TV kartu v ASUS AT3N7A-I základnej doske s ION budem vedieť prehrávať i nahrávať program?

 6. jaro
  11.01.2010 na 13:42 | #6

  Rozmýšľam o podobnej zostave, ale s doskou asus AT3N7A-I do pci slotu GYGABITE GT-P8000 tv karta a fractal shape diaľkový ovládač, prípadne noname z e-bay Universal USB IR Media remote Controller for PC.

  Nahrávanie programu procesor s grafikou stíha, alebo jemne seká. Ide mi o to či je nahrávanie plynulé a či je možnosť popri nahrávaní sledovať ešte iný program.

 7. 15.01.2010 na 19:45 | #7

  @jaro
  Jasně, žádně trhání se nekoná, vše je naprosto plynulé. Tuner dekóduje DVB-T do MPEG-2 streamu a ten přeposílá na svůj výstup, pak už záleží na aplikacích, co s ním provedou. Jinými slovy, přehrávání a sledování zároveň více pořadů není problém, jedinou podmínkou je, aby se nacházely na stejném multiplexu.

  Zkoušel jsem nahrávat max. 2 pořady najednou a sledovat jeden pořad a jeden nahrávat. Hodnota 2 je předvolená v MythTV a já ji neměnil.

  Nicméně si nejdříve ověřte, jak je na tom váš GiGABYTE GT-P8000 tuner v GNU/Linuxu, abyste nebyl potom zklamán z funkčnosti karty, hlavně při uspávání a probouzení z S3 stavu.

  Osobně se mi podařilo ukořistit jednu s v příspěvku zmiňovaným DiBcom čipem a nahradil tu co jsem uváděl v článku. Stalo se mi totiž, že dvakrát selhalo její zamknutí při probuzení ze Suspend-To-RAM. Teď mám Asus MyCinema U3100 Mini Plus a téměř nonstop zkouším nahrávat vše možné již 14 dní, abych to pořádně otestoval. S touhle je vše naprosto bez problémů. Nádherný obraz, super zvuk a kompletní podpora v jádře.

 8. plane
  18.01.2010 na 00:37 | #8

  Ahoj

  K dalkovemu ovladani: pokud se tvari jako evdev klavesnice, je mozne pouzit inputlirc. Ten lze nastavit na jeden nebo device, mely by pak fungovat vsechny klavesy na ovladaci. Jen bude mozna nutne si pohrat s parametrem -m, vice viz man inputlircd

 9. 18.01.2010 na 11:19 | #9

  @plane
  Díky za radu, určitě vyzkouším.

 10. SHiNE
  21.01.2010 na 19:19 | #10

  Vookimedlo :
  @SHiNE
  How was the reading? It’s whole in Czech.

  don’t worry, i have google! 😀

 11. Milan
  04.02.2010 na 12:51 | #11

  Ahoj,

  píšeš, že teď máš „Asus MyCinema U3100 Mini Plus“,
  ale odkaz vede na „Asus MyCinema U3100 Mini“, u které je skutečně uváděna podpora pro LINUX.

  Nesoulad vidím v označení, kdy „….Mini Plus“ je technicky odlišnější a zatím bez neuváděné podpory pro Linux.

  Používám Ubuntu 9.10 a zvažuji si pořídit nějaké DVBT na USB.

  Máš skutečně „Asus MyCinema U3100 Mini Plus“ a nebo jde o překlep?

 12. 04.02.2010 na 15:05 | #12

  @Milan
  Ahoj,
  až večer přijdu domu, tak se mrknu a dám vědět.

 13. 04.02.2010 na 20:30 | #13

  @Milan
  Tak jsem se kouknul jaká je skutečnost. Na krabici je napsáno „Asus MyCinema U3100 Mini Plus“. Součástí balení je i prohlášení, že produkt podporuje linuxové Eee PC.

  Zde je dmesg výpis, na kterém paradoxně „Plus“ chybí.

  dib0700: loaded with support for 9 different device-types
  dvb-usb: found a 'ASUS My Cinema U3100 Mini DVBT Tuner' in warm state.
  dvb-usb: will pass the complete MPEG2 transport stream to the software demuxer.
  DVB: registering new adapter (ASUS My Cinema U3100 Mini DVBT Tuner)
  DVB: registering adapter 0 frontend 0 (DiBcom 7000PC)...
  DiB0070: successfully identified

  Píšeš, že oba modely jsou technicky odlišnější, můžeš prosím dát nějaký odkaz na specifikaci „Plus“? Nějak tuhle variantu neumím dohledat.

  Jediné co jsem našel je:

  Nicméně po technické stránce nevidím podle tohoto ubohého popisu žádný rozdíl, krom software části.

 14. Milan
  06.02.2010 na 09:40 | #14

  Moc děkuji za info. Napomohlo. Dokonce i u Alzy mám na ni zálusk.

  Tu odlišnost tuším, že „Plus“ má navíc dálkové ovládání. Jinak DVBT čip by měl být stejný.
  http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=7KqG3FwyUeVB41W2&templete=2
  http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=5hpT1vczopY33IHo&templete=2
  Ohledně podpory, tak na stránkách Asusu, že u „Plus“ ji pro Linux neuvádějí, to nejspíš kvůli dálkovému ovládání, že je to asi uvedená novinka. Jinak jak jsem zmínil, DVBT čip by měl být stejný.

  Ještě jednou dík za info

 15. Milan
  09.02.2010 na 21:28 | #15

  Tak už také mám Asus MyCinema U3100 Mini Plus :o)
  První dojem…, prostě jsem zapojil do PC s UBUNTU 9.10 a funguje… Dálkové ovladání, reaguje, kdy krom odzkoušení na hlasitost jsem se mu zatím více nevěnoval.

 16. 11.02.2010 na 14:26 | #16

  @Milan

  Všechna tlačítka vrací scan kódy až na ty červeně vyznačené. Sice tento ovladač k ničemu nepoužívám, ale zajímalo by mne, jestli se ti to podařilo nějak vyřešit.

 17. Tomas M
  22.02.2010 na 17:08 | #17

  Otazka k FRACTAL Shape HTPC remote control…
  To co vidim na webu ma neskutecne obrovsky receiver. Tady na fotkach ale ten receiver vubec nevidim. Kam se podel?? Nebo jsi ho kuchnul a nacpal do skrine?

 18. 23.02.2010 na 20:58 | #18

  @Tomas M
  Ano, ten přijímač je opravdu přerostlý. HTPC mám umístěn v televizním stolku a reciever je umístěn za strojem směrem od uživatele, takže není vidět. IR se pak láme od zdi. Nicméně si myslím, že by se v pohodě vešel i do mojí skříně, po vyndaném zdroji.

 19. MichalV
  23.07.2010 na 14:20 | #19

  Tak neviem kde bude problem pretoze mne Asus MyCinema U3100 Mini Plus na Ubuntu 10.04 nefunguje…
  lsusb sice vypise:
  Bus 001 Device 002: ID 0b05:1779 ASUSTek Computer, Inc.

  ale dmesg zisti len
  input: Afa Technologies Inc. AF9035A USB Device as /devices/pci0000:00/0000:00:04.1/usb1/1-2/1-2:1.1/input/input3
  generic-usb 0003:0B05:1779.0001: input,hidraw0: USB HID v1.01 Keyboard [Afa Technologies Inc. AF9035A USB Device] on usb-0000:00:04.1-2/input1

  a v lsmod nemam ziadne dvb zariadenie
  skusal som aj postup
  http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Asus_U3100_Mini_plus_DVB-T

  ale hlasilo error 9 pri probe
  dvb_usb_af903x: probe failed with error 9

 20. 23.07.2010 na 20:38 | #20

  @MichalV
  Ahoj,
  Jsi si jistý, že je to určitě Asus MyCinema U3100 Mini Plus? To by mělo mít ID 0b05:173f. To tvoje má 0b05:1779, přičemž v usb.ids to zatím není uvedené.

  Jestli je to novější model, tak zřejmě další výrobek mající v sobě mou proklínaný čip. Mimochodem máš dostupný AF9035A firmware? Taktéž musí být podpora ze strany jádra.

 21. MichalV
  08.10.2010 na 15:21 | #21

  Ved na tom linku je jasne napisane aj to ID co mam ja. Ale neslo to proste. Asi si budem musiet pocakt na plnu podporu v jadre. Co ma dost mrzi.

 22. cmeldaq
  21.10.2010 na 12:39 | #22

  Dobry den,

  planuji koupit http://www.alza.cz/asus-eee-box-eb1501u-cerny-bez-operacniho-systemu-d164794.htm
  a nainstalovat na nej Mythubuntu.
  Chtel bych se zeptat jaky dalkovy ovladac byste doporucil.
  Pripadne co ten vyfoceny od M$?
  Dekuji!

 23. 24.10.2010 na 18:06 | #23

  @MichalV
  Ahoj,
  mozna se jen spatne divam, ale to ID (0b05:1779) v usb.ids vazne nevidim.

 24. 24.10.2010 na 18:27 | #24

  @cmeldaq
  Zdravím,
  ovladače, to je věčný problém. V zásadě existují dva přístupy. LIRC vs. simulace klávesnice. Ve výsledku se to vše sjednotí pomocí scankódů.

  Doporučuji prohledat internet, jaká je podpora pro to co chcete koupit. Začít můžete třeba zde: http://lirc.org/.

  Pokud vyberete něco zajímavého, nezapoměňte se s tím tady pochlubit. Rád se dozvím, co je použitelné aktuálně na československém trhu. 🙂

 25. Marek
  08.02.2012 na 17:08 | #25

  @Vookimedlo
  Ahoj Milan, podarilo sa mi nakonfigurova lircd tak, ze vracia escape kody, bohuzial irw sa tvari ze nic. Kazde tlacitko vracia kod typu ^[[ apod. na konzolu/terminal, predpokladam ze to je ok. V pripade zaujmu poslem lircd.conf file, pripadne aj hardware.conf.

  Pekny den.
  Marek.

 1. 03.01.2010 na 07:04 | #1