Domů > Cestování, Rusko > Dovolená v Rusku – den třetí (Kronstadt)

Dovolená v Rusku – den třetí (Kronstadt)

Na třetí den byla naplánována fakultativní návštěva města Кронштадт situovaného na ostrově КотлинБалтийском море.

Ostrov se nachází asi 30 kilometrů na západ od Petrohradu. V dřívějších dobách se člověk na něj mohl dostat jen přívozem. Nyní se buduje most, tedy vlastně silnice na hrázi vznikající Petrohradské přehrady, oficiálně nazvané Комплекс защитных сооружений Санкт-Петербурга от наводнений. Silniční dílo je již v provozu, dostavují se další proudy a nakonec by snad měly býti dva pro každý směr.

Кронштадт
Кронштадт

Ještě donedávna byl na ostrov zakázán vstup veškerým lidem, kteří neměli trvalé bydliště v Kronstadtu. V městě se dodnes náchází válečný přístav, který byl určen převážně pro ponorky. Dnes se zde ponorky pouze opravují a krom tohoto místa je město zcela přístupné.

Морской Николаевский собор
Морской Николаевский собор

Naše návštěva začíná na náměstí, kde se placatí Морской Николаевский собор z roku 1913. Vystupujeme z mikrobusu a začíná poprchávat. Nic zvláštního, pro mě, který použil deštník jednou v životě, bylo to v Drážďanech a to jen na 5 minut než ho zničil vítr. Moje filozofie zní: „Když zmoknu, tak zase uschnu“. Náměstí a přiléhlá silnice je zhotovena z oceli, přínivci Julese Verna by měli radost. Chrám je zrovna jako na potvoru zavřený, tak alespoň obdivujeme Памятник С. О. Макарову, ruského víceadmirála, a Военно-морской собор и Вечный огонь.

Памятник Петру I.
Памятник Петру I.

Tohle byla desetiminutová rychlovka. Nastupujeme do mikrobusu a vysedáme u nedalekého parčíku ustícího v molo. V parčíku fotografujeme Памятник Петру I.. Z mola jsou vidět ruské vojenské lodě. Jeden z turistů se ptá, jestli se zde smí fotit, aby nedopadl jako v Libyi, kde mu zabavili fotoaparát. Žádný zákaz zde neplatí a záhy toho využíváme. To už nepoprchává, ale přímo brutálně lije. Normálně by prohlídka pokračovala k nedalekému majáku, ale tam již nikdo z přítomných nechce. V rusku a obzvláště v přímořských oblastech se počasí mění z minuty na minutu.

I nasedáme opět do autobusu a průvodkyně nám sděluje, že za chvíli bude hydraulická přestávka. Na dotaz, co to znamená, nám odvětí, že tak říkají francoužští turisti chvilku pro odskočení na záchod. Zajímavé, žádný odvážlivec, toužící zavítat na ruské veřejné záchodky, se nenašel. Odjíždíme tedy pryč a na konci hráze na petrohradské straně zastavujeme v pěkném útulném motorestu. Tato zastávka byla vynucena jedním otravným moravským podnikatelem, jenž se dožadoval v deštivém počasí svařáku. Bohužel pro něj si k tomu vybral špatnou zemi. Svařené víno neznají.

V hospůdce se všichni seznamujeme. Dámské osazení jsou učitelky, dále tu máme tři Olomoučany v sestavě lékař, chirurg, otravný podnikatel. Kromě mého táty, bývalého manažera v důchodu a mě, sofwarového inženýra, se zde nachází již jen naše průvodkyně Лудмила. Jelikož tohle byl dobrovolný výběr, nejsou zde všichni turisti. Ještě k nám patří dva manželé důchodci a jeden manželský pár podezřele dobře se v Petrohradě orientující. Pak vychází najevo, že zde v osmdesátých letech studovali.

Ale zpět k naši asi padesátileté průvodkyni. Ze začátku jsme mysleli, že je to Češka žijící v Rusku. Mluvila totiž nádhernou hovorovou češtinou, téměř bez přízvuku. Nicméně k našemu překvapení je to Ruska, která se češtinu učila v Petrohradě na vysoké škole a v Čechách byla jednou v životě na nějakém kurzu.

Ludmila nám pomohla s výběrem jídla. Většina lidí si z jídelníčku objednala борщ a moje maličkost щи. Vysvětlila nám, že obě jsou to zelné polévky, kde boršč je připraven z čerstvého a šči z kysaného zelí. Jinými slovy šči má větší kyselostní grády. To je pro mě, nemilujícho sladké věci, úžasná zpráva. Dále zbylému osazenstvu vysvětluje jaký je rozdíl mezi ruským a ukrajinským borščem. Ruský se podává v letních měsících studený a tak si všichni dávají ukrajinský. Ludmilu celkem šokuji, když ignoruji přinesenou smetanu, která má zmírnit kyselost polévky.

Tím náš výlet končí a zbytek dne je volná zábava.

Výlet do Kronstadtu

Морской Николаевский собор
Морской Николаевский собор
Морской Николаевский собор
Морской Николаевский собор
Военно-морской собор и Вечный огонь
Военно-морской собор и Вечный огонь
Памятник С. О. Макарову
Памятник С. О. Макарову
Памятник Петру I.
Памятник Петру I.
Кронштадт
Кронштадт
Кронштадт
Кронштадт
Кронштадт
Кронштадт
Почтовый ящик
Почтовый ящик

Rádi bychom poslali domů pohled a tak se vydáváme koupit známku na dopis. Na místní poště v ulici декабристов se domluvíte pouze rusky, naštěstí na to naše ruština stačí. Cena je 16 rublů a 10 kopějek. Zmíněná ulice děkábristů leží směrem přes řeku od našeho hotelu. K tomu, aby se na ní člověk dostal, musí přejít rušnou silnici. Pohled středoevropana brzy zjistí, že není něco v pořádku. Nikde žádný přechod a z pozorování lze usoudit, že auto má absolutní přednost. Přičteme-li k tomu, že dopravní předpisy se nedodržují a všechna auta jedou kolem 90 km/h místo údajně povolených 50, je to celkem dobrodružné. Obzvláště stařenky s holemi přecházející raketovou rychlostí budí rozpaky. Jediní, kdo jeli povolenou rychlostí, byla projíždějící auta milice.

Planovaný ruský národní večer od 22:00 vynecháváme a nabízíme lístky zdarma ostatním. Nikdo tam nechce.

Categories: Cestování, Rusko Tags:

Záložky

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy