Domů > Cestování, Rusko > Dovolená v Rusku – den první (první krůčky)

Dovolená v Rusku – den první (první krůčky)

Po východu z letiště příjíždějí dva minibusy. Do jednoho nakládáme zavazadla a do druhého nastupujeme.

A vydáváme se pomalu na cestu. Paní průvodkyně nás zběžně seznamuje s historií města a okolím, přes které přávě projíždíme. Poprvé na vlastní oči zaznamenávám, že v Rusku je všechno velké. Jedeme ulicí zvanou Московский проспект, jejíž délka dosahuje 11 km. Míjíme площадь Победы a na něm umístěný velký památník 2. světové války.


Площадь Победы
Матисов домик
Матисов домик.

Pokračujeme směrem k hotelu a po shruba 45 minutách se tam konečně dostáváme. Hotel se nachází ve staré průmyslové čtvrti, kde se postupně vše demoluje a nahrazuje novou výstavbou. Náš hotel se jmenuje Матисов домик.

Ubytováváme se a zároveň žádáme po recepčním vizitky hotelu, abychom měli při sobě adresu napsanou v azbuce. K našemu překvapení se dozvídáme, že vlastní vizitky nemají a promtně nám nabídne vizitky úplně cizího hotelu.

Dostáváme dvoulůžkový pokoj ve třetím podlaží. V Rusku přízemí neexistují, takže jsme ve skutečnosti ve druhém patře. Pokoj je pěkně zařízený, s vlastním příslušenstvím, lednicí a televizorem. Vše pěkně čisté a uklizené, stejně jako zbytek hotelu.

Ke konci dne nás již čeká projížka po řece Něvě. První z fakultativních výletů a dle mého názoru jeden z největších zážitků. Začínáme na řece Мойка nedaleko od nejširšího mostu na světě. Jedná se o zajímavou stavbu, která je samostatným náměstím s místním Petrohradským parlamentem.

Ale zpět k projížce. Petrohradem protéká více řek a po řece Мойка, Зимная канавка, ФонтанкаНеба se popluje na výletní lodi, s úchvatným komentářem naší zkušené průvodkyně Ludmily. K paní průvodkyni se ješte dostanu v některém z následujících příspěvků. Jen podotknu, že její výklad člověka doslova pohltí.

Троицкий мост
Троицкий мост

A vyplouváme. Po řece Моice a Zimním kanálku se dostáváme na Velkou Něvu. Na tomto místě se nacházi Зимний дворец, který v současné době patří k Эрмитажи. Návštěva ermitáže je jedním z dalších fakultativních výletů, které proběhnou jeden z následujících dnů. Pokračujeme po Něvě a v dálce na druhém břehu vidíme ostůvek, příhodně pojmenovaný „Zaječí“, kde se náchází Петропавловская крепость. Tam v budoucnu také zavítáme. Stavby v Rusku mají úchvatnou architekturu, o čemž se lze přesvědčit pohledem na ulici Дворцовая набережная lemující pravé nábřeží proti proudu Něvy.

V průběhu plavby se nám dostávájí informace všecho druhu, střídající drívější časy se současností. Příkladem může být Мраморный дворец, který dříve sloužil jako Центральный музей Ленина, a nyní je z něj muzem umění.

Těsně za tímto palácem se nachází Троицкий мост, kde loď odbočí z Něvy na Fontánku. Na pravém břehu proti proudu Fontánky je ke shládnutí Михайловский замок. Po levé straně je k vidění právnická fakulta, kde studoval současný prezident Дмитрий Анатольевич Медведев a minulý prezident Владимир Владимирович Путин.. V jistém úseku se loď otočí a vracíme se nazpět do místa odkud jsme vypluli. Zpáteční cesta není stejná, tentokráte se pluje pouze po Fontánce a Mojce. Celková plavba trvá zhruba 60 minut.

Trasa plavbyTrasa plavby
Výlet po Něvě

Проводник - Лудмила
Проводник – Лудмила
Большая Неба
Большая Неба
Зимний дворец
Зимний дворец
Петропавловская крепость
Петропавловская крепость
Мраморный дворец
Мраморный дворец
Михайловский замок
Михайловский замок
Михайловский замок
Михайловский замок
Михайловский замок
Михайловский замок
Городской парламент Санкт-Петербурга
Городской парламент Санкт-Петербурга

Po skončení výletu po Něvě nastává čas k odjezdu na hotel. Na proti parlamentu se placatí Исаакиевский Собор, kam se v průběhu zájezdu také podíváme. První den se vskutku vydařil, jednak velmi pěkným počasím a hlavně programem.

Categories: Cestování, Rusko Tags:

Záložky

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy