Domů > Cestování, Rusko > Dovolená v Rusku – den první (cesta tam)

Dovolená v Rusku – den první (cesta tam)

Ráno, 2. června 2009, odjíždíme na letiště. Čeká nás let ČSA, OK 886, z terminálu Sever, Prahy Ruzyně. U přepážky Čedoku dostáváme pasy a zjišťuji poprvé adresu hotelu, kde budeme bydlet. Necháme si zdarma zabalit kufr do ochrané fólie a jdeme se odbavit k přepážce ČSA. Na letence je napsána gateway B4. Po prohlídce příručního zavazadla se usazujeme mezi ostatní chudáky čekající na let do Petrohradu – gateway B4, nebo Moskvy – gateway B5.

Pro chvíle zpestření, přichází celníci a schovávají u jednoho z cestujících míček s amfetaminy. Následně přichází hlídka se psem a jednoho podruhém nás očuchává. Doufám, že neomdlí, až si čuchne k mé botě. Ještě bych toho psa musel zaplatit. Pes je uspěšný a identifikuje pašeráka s míčkem.

A je tu první zpoždění, boarding se oddaluje o 20 minut a operativně se zaměňuje gateway s Moskvou. Nastává zmatek a někteří lidé letící do Moskvy se snaží nacpat do letadla do Petrohradu. Konečně se po 15 minutách dostáváme do našeho Airbusu 320.

Letím poprvé a tak pro jistotu hledám erární pytlík na reverzní proces trávení. Přeci jen nevím, co to se mnou udělá. Startujeme a získávám další cennou životní zkušenost. Je dobré si opřít hlavu o opěrku, nebudu ztrácet rovnováhu z důsledku náhlého přetížení. Pytlík nepotřebuji, je to dobré a začíná se mi to líbít i s jednou pěknou turbolencí. Kapitán ohlašuje, že let je dlouhý 1744 km a poletíme v letové hladině 11 km s rychlosti kolem 900 km/h. Užasné hodnoty. Po obědě nám letušky rozdávají migrační karty, které potřebujeme vyplnit pro vstup na uzemí Ruské federace. Skládá se ze dvou identických částí A a B. Část A se odevzdává při vstupu a část B při opuštění území. Nacházím první náznak byrokracie. Nemohou ty části udělat propisovací. Nu což, vyplňuji obě dvě části. Kdo neumí rusky nebo anglicky, má smůlu. Zápasím s položkou VISA number. Ve vízu jsou dvě čísla. Jedno vypsané nad vízem a nijak neoznačené. Druhé, označené jako VISA ID. Volám si letušku ke konzultaci. Normálně bych neopruzoval, ale kapitán řekl, že palubní personál rád s vyplněním poradí. Jak jen je bláhový, letuška ví stejný kulový jako já. No nic, použiji údaj VISA ID. Po 150 minutách přistáváme.

Vystupujeme z letadla a před dvěrma si všímám neuvěřitelné babice v odporně bílém plášti, rouškou a termokamerou. Celá jak z nějakého lékařského hororu. Prasečí chřipku jsem jim evidentně nepřivezl

Následuje pasová kontrola. Zrada. První dvě přepážky jsou pouze pro občany federace. Další dvě pro účastníky ekonomického fóra a poslední dvě pro ostatní „neruské a neekonomické“ chudáky, kde fronta nabývá neuvěřitelných rozměrů. Zřejmě jsem vypadal v tu dobu důvěryhodně, přotože mě vytáhnul z řady ruský milicionář a plynnou angličtinou mě poslal k přepážce pro návštěvníky ekonomického fóra. To mě potěšilo, ještě mě při tom oslovoval „sir“. Ostatní looseři furt čekali ve frontě. Odevzdal jsem pečlivě vyplněnou část A migrační karty a šel hledat kufr.

Posléze jsem našel i naši ruskou průvodkyni, která držela v ruce velký nápis Čedok. Prozradila nám, že se jmenuje Лудмила a má nás být celkem 11. Asi po hodině jsme se všichni našli. Ještě nám doporučila, ať si jdeme směnit Eura za Rubly. Překvapivě směnárna na letišti je levnější než ruské banky a směnárny ve městě. Zjišťuji, že jako jediný mám Rubly s sebou a ušetřil jsem 20 Kč na 100 rublech.

Opouštíme letiště a vydáváme se do hotelu.

Categories: Cestování, Rusko Tags:

Záložky

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy