Domů > Cestování, Rusko > Dovolená v Rusku – den druhý (Peterhof a Ermitáž)

Dovolená v Rusku – den druhý (Peterhof a Ermitáž)

Náš druhý den v Rusku započal snídaní. Snídaně byly vydatné, počínaje cerealními nesmysly, přes ovoce, sýry, salámy a ruznými druhy párků konče. Zarazila mě nepřehlédnutelná cedulka s nápisem внимание umístěná nad okénkem kuchyně, jež informovala o technologii mytí nádobí. Hlavní myšlenka spočívala v použití ekologicky připravené vody. Nevím, co si pod tím mám představit a ani nevím zda-li to chci vědět. Pitná voda z vodovodu totiž v Rusku obsahuje těžké kovy a hodně mikrobů. Co si poté myslet o ekologicky připravené vodě?

V 9:00 máme sraz u recepce. Nastupujeme do přistaveného minibusu a odjíždíme ven z Petrohradu do Петродворце.

Cesta do Petrodvorce
Cesta do Petrodvorce

КВ-85
КВ-85

Velmi zajímavý je okraj Petrohradu. Rozprostírá se tam Кировский Завод, svým čásem největsí továrna v Petrohradě, v níž se vyráběly dělostřelecké zbraně, turbíny pro ponorky, lokomotivy, traktory a další stroje. Asi nejznámějším výrobkem je tank Климент Ворошилов a právě jeho varianta КВ-85 je vystavena poblíž závodu. Tento model tanku byl vyráběn a nasazen během 2. světové války, především proti německým Tigrům. Vyrobilo se pouhých 148 kusů.


Umístění КВ-85
Петергоф
Петергоф

V Petrodvorcích je schované městečko Петергоф se stejnojmenným zámkem z 18. století. Ten je často srovnáván s francouzským Versailles, zajisté také díky fontánám. Peterhof jich totiž ve svých zahradách hostí daleko více než francouzský kolega.

Překvapuje mě, že jako objednaná skupina vcházíme speciálním vchodem. To jsem v čechách nikdy nezažil. A tohle se dělo u většiny prohlídek čehokoli. Těžko popisovat co bylo uvnitř k vidění, zkrátka nádherné interiéry. Vše zrekonstruováno po němcích, kteří během 2. světové války a hlavně při ústupu vše zničili a to, co se nepodařilo rusům převést do vnitrozemí, tak rozkradli. Je zajímavé sledovat fotky, které byly pořízeny před válkou, po ní a současnou podobu. Zkrátka k nepoznání. Musím uznat že ruští restaurátoři jsou machři. Tohle platí obecně o všech historických objektech, které stály před leningradskou blokádou.

Po vstupu do zahrad jsem poprvé v životě uviděl na vlastní oči moře, a to Балтийское. Přímo u zámku je jezírko s kaskádou fontán, které vévodí фонтана Самсон. Od tohoto jezírka je uměle prokopaný kanál do moře. Zahrady si pak prohlížíme individuálně.

Výlet do Peterhofu

Петергоф
Петергоф
Римские фонтаны
Римские фонтаны
Каскад Драконов
Каскад Драконов
Петергоф
Петергоф
Фонтана Самсон
Фонтана Самсон
Балтийское море
Балтийское море
Фонтан Адам
Фонтан Адам
Фонтан Тритон
Фонтан Тритон
Петергоф
Петергоф
Петергоф
Петергоф
Петергоф
Петергоф
Восточный итальянский фонтан
Восточный итальянский фонтан
Петергоф
Петергоф
Балтийское море
Балтийское море
Зимний дворец
Зимний дворец

Na odpoledne je plánovaná návštěva Ermitáže – muzea umění. Ermitáž se skládá ze sedmi budov – Зимний дворец, Малый Эрмитаж, Старый Эрмитаж, Новый Эрмитаж, Эрмитажный театр, Меншиковский дворецЗдание Главного штаба. My máme ovšem namířeno do Zimního paláce. Vcházíme opět speciálním vchodem pro objednané skupiny. Ermitáž údajně nemá ve sbírkách umění od ruských mistrů. K tomu jsou vyhrazena jiná muzea. První exponáty získala již Kateřina II. v 18 století. Pozdější panovníci sbírku doplňovali a v dnešních dobách přispívají uměleckými díly bohatí ruští podnikatelé. V současnosti celá kolekce dosahuje neuvěřitelných 3 000 000 položek.

Рембрандт - Даная
Рембрандт – Даная

Naše návštěva se věnovala zejména sochám a malbám převážně holandských, španělských a italských mistrů. Za zástupce holandské školy byl k dispozici Рембрандт Харменс ван Рейн.. Ermitáž vlastní celkem 18 maleb, z nichž za pozornost stojí Даная. Toto dílo z roku 1636 má za sebou zajímavý osud. V roce 1985 ho v expozici polil jeden z návštěvníků kyselinou a rozřízl nožem. Následovala restaurace trvající 12 let. Opět musím pochválit ruské mistry, kteří odvedli dokonalou práci, není patrná žádná stopa poničení. Od této události jsou věškeré malby pokryté speciální vrstvou laku, která je ochrání před případným chemickým útokem dalších vandalů.

Ovšem dle mého názoru byla nejhezčí vystavenou Rembrandtovou malbou Снятие с креста z roku 1634. Tento námět byl v historii velmi populární a údajně nejlepší z nich pochází od Vlámského malíře Питера Пауля Рубенса.. Expozice obsahuje jeho dvě malby na tento námět z roku 1612 a 1617. Nejsem odborník, nezbývá než věřit jiným. Když už nic jiného, alespoň se mohu chlubit, že jsem je viděl na vlastní oči.

да Винчи - Мадонна Литта
да Винчи – Мадонна Литта

Za Italy mohu jmenovat Леонарда да Винчи a jeho známá Мадонна Литта z roku 1490.

Snad nejmladším malířem byl Španěl Пабло Пикассо. Musím říci, že mu muselo v roce 1903 hrábnout. Od té doby jsou všechny díla, podle mě pořádné mazaniny, kubistická.

Prohlídka všech exponátů by trvala celé měsíce. Jen Zimní palác má na tisíc pokojů. Jěště nyní mě jímá hrůza, že někam odbočím a už nikdy nevyjdu ven.

Categories: Cestování, Rusko Tags:

Záložky

 1. 08.04.2010 na 19:27 | #1

  Skvělé fotky a reportáže (zejména mě pobavila historka se směnou rublů 🙂 Sám se do Ruska nechystám, protože to pro mě není asi to „pravé ořechové“, ale díky za články.

 2. 11.04.2010 na 20:05 | #2

  @Honza
  Reportážím z Ruska ještě není konec, avšak momentálně se mi nedostává příliš volného času na dopsání. 🙁

 3. Sharllotta
  27.01.2011 na 15:57 | #3

  ahoj, velice pěkně napsaná reportáž z cesty. Škoda, že není úplná. 🙂 Rusko mě také láká.@Vookimedlo

 4. 27.01.2011 na 21:25 | #4

  @Sharllotta
  Bohužel v roce 2010 do mého života vstoupily tragické události, takže jsem neměl jakoukoli sílu něco dělat. Plánovaný předposlední příspěvek je již 10 měsíců napsaný, ale zatím nezveřejněný. Tento rok to již dokončím.

 5. Marta
  05.01.2013 na 21:11 | #5

  A jak vypadá tedy ten ruský národní večer? 😉

 1. Žádné zpětné odkazy